poniedziałek, 6 czerwca 2016

CIĄŻA - KALENDARZ CIĄŻY


Ciąża to momenty od poczęcia, poprzez pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży, aż do porodu dziecka. Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa zazwyczaj 40 tygodni. Okres ten można podzielić na dziewięć miesięcy lub na trzy trymestry.


Trymestr, to okres trwający trzy miesiące.

I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży
II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży
III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu czyli 40 tygodnia ciąży


Podział ciąży na tygodnie i miesiące przedstawia się następująco:

1 miesiąc ciąży trwa od 0 do 4 tygodnia ciąży,
2 miesiąc ciąży trwa od 5 do 9 tygodnia ciąży,
3 miesiąc ciąży trwa od 10 do 13 tygodnia ciąży,
4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 18 tygodnia ciąży,
5 miesiąc ciąży trwa od 19 do 22 tygodnia ciąży,
6 miesiąc ciąży trwa od 23 do 26 tygodnia ciąży,
7 miesiąc ciąży trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży,
8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży,
9 miesiąc ciąży trwa od 37 do 40 tygodnia ciąży.




I trymestr, to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. "Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna dla innych, a z drugiej to stan błogosławiony bardzo silnie daje się we znaki samej ciężarnej. Jest to też okres, w którym rozwijające się w twym łonie dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki, mogące potencjalnie zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka powstają bowiem wszystkie układy i narządy wewnętrzne w kolejnych miesiącach jedynie powiększają się one i ulegają udoskonaleniu.

W pierwszym trymestrze ciąży jesteśmy najbardziej narażone na jej stratę. Najczęstszą przyczyną utraty wczesnej ciąży są wady genetyczne zarodka, powstałe zupełnie przypadkowo, mimo pełnego zdrowia zarówno matki, jak i ojca." -parenting.pl

Zmiany zachodzące w Twoim ciele to prawdziwa rewolucja: hormony szaleją, piersi nabierają kształtów i są obolałe, a Tobie zmienia się smak i powonienie. Możesz odczuwać wahania nastroju, nabrać wstrętu do niektórych potraw lub niejedzone polubić. Nie zdziw się jeśli będziesz częściej oddawać mocz, a nagłe skoki ciśnienia będą powodować omdlenia lub zawroty głowy.


II trymestr, to okres między czternastym a dwudziestym szóstym. Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru, ryzyko poronienia znacznie maleje, a u większości kobiet mijają także także wszystkie ciążowe dolegliwości. Na początku drugiego trymestru płód jest w pełni ukształtowaną, istotą ludzką. Przez następne trzy miesiące, dziecko będzie rozwijało się i doskonaliło, a jego ruchy będą wyczuwalne.


III trymestr, to okres między dwudziestym siódmym a czterdziestym tygodniem ciąży. Ostatnie trzy miesiące, które się bardzo dłużą i ciągną. Dziecko w tym czasie bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze. Dziecko intensywnie ćwiczy swoje ruchy, które Ty również odczuwasz. Dziecko bardzo dobrze zna twój głos i głosy z Twojego otoczenia. W ostatnim miesiącu ciężarne skarżą się na zgagę, zaparcia, kołatanie serca, obrzęki stóp, bóle pleców, szybciej się męczą.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.