niedziela, 12 czerwca 2016

CIĄŻA - TYDZIEŃ PO TYGODNIU


W przygotowanym kalendarzu dowiesz się jak przebiega ciąża, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko tydzień po tygodniu, aż do dnia porodu.

1 TYDZIEŃ

Ciało kobiety przygotowuje się do zapłodnienia. Pierwszym tygodniem ciąży jest data twojej ostatniej miesiączki. Zapamiętaj ją, bo będziesz o nią wielokrotnie pytana - na tej podstawie można obliczyć datę porodu. Warto zastosować dietę bogatą w białka i kwas foliowy.


2 TYDZIEŃ

Pod koniec drugiego tygodnia może dojść do zapłodnienia. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem, a Ty zachodzisz w ciążę. Jeżeli plemnik zawiera chromosom X - urodzi się córeczka, jeżeli Y - chłopiec.


3 TYDZIEŃ 

Dobę po zapłodnieniu, zarodek przypomina kuleczkę składającą się z wielu dzielących się komórek. Do pierwszych oznak ciąży należy podwyższony poziom hormonów, przede wszystkim hormonu hCG. Hormon ten jest wykrywalny przez testy ciążowe.


4 TYDZIEŃ

Zarodek bardzo szybko się rozwija. Warstwy zarodka dzielą się na części. Warstwa zewnętrzna (ektoderma), będzie odpowiedzialna za skórę, włosy, ukształtowanie się oczu oraz układu nerwowego. Warstwa środkowa (mezoderma), będzie odpowiadała za serce, naczynia krwionośne, narządy rozrodcze, kości, mięśnie i nerki. Warstwa wewnętrzna (endoderma), będzie odpowiedzialna za ukształtowanie wątroby, płuc i układu pokarmowego. Właśnie teraz zaczyna tworzyć się łożysko, które będzie pośredniczyć między mamą a dzieckiem!


5 TYDZIEŃ

Dziecko (embrion) ma już głowę, tułów i ogon, który w późniejszym czasie zostanie wchłonięty przez organizm. Zaczyna kształtować się serce i zaczyna bić, układ nerwowy, rdzeń kręgowy, mózg, płuca, trzustka, wątroba i łożysko, które będzie dostarczać składniki odżywcze. Rozwija się zgrubienie nazywane smugą pierwotną, wzdłuż której rozwinie się kręgosłup.


6 TYDZIEŃ

Bicie serca staje się coraz regularniejsze a serce dzieli się na dwie komory. Dziecko rożnie co dzień o milimetr, ale głowa zarodka jest zdecydowanie większa niż całe ciało.


7 TYDZIEŃ (długość 11-13mm, waga <1g)

Ciało dziecka wciąż się wydłuża, rosną rączki - które pod koniec tygodnia, zaczną zginać się w łokciach. Dziecko ma już wykształcony układ pokarmowy, wątrobę, serce, nerki, śledzionę, wyrostek robaczkowy.


8 TYDZIEŃ ( długość 14-20mm, waga = 1g)

Zaczyna kształtować się główka dziecka, pojawiają się oczodoły, kształt nosa, linia ust, paluszki u rączek i nóżek.


9 TYDZIEŃ (20-30mm, waga: 3g)

Twarz coraz bardziej zaczyna przypominać twarz małego człowieka. Dziecko zaczyna się poruszać, ale ruchy nie są jeszcze wyczuwalne. Zaczynają wytwarzać się narządy rozrodcze.


10 TYDZIEŃ (30-40mm, waga: 5g)

Serduszko ma już dwa przedsionki i dwie komory, mózg rozwija się coraz szybciej i formują się mięśnie. Dziecko ma powieki, które na tym etapie są ze sobą zrośnięte.


11 TYDZIEŃ (40-60mm, waga: 8g)


Zaczynają rozwijać się jelita a główka dziecka to połowa jego całego ciała. W niedługim czasie tułów nadrobi zaległości i te proporcje się wyrównają.


12 TYDZIEŃ (60mm, waga: 18g)

Maluszek coraz bardziej przypomina dziecko, które się urodzi. Wiele narządów zaczyna samodzielnie funkcjonować.



13 TYDZIEŃ (60-80mm, waga: 18-20g)

Przełomowy tydzień. Płód coraz bardziej zaczyna wyglądać i zachowywać się jak noworodek. Zaczyna poruszać nóżkami i rączkami, może już ssać kciuk.


14 TYDZIEŃ (80-90mm, waga: 25g)

Płód jest bardzo ruchliwy, twarz ma właściwy wygląd. Prawdopodobnie możesz już poznać płeć maluszka. Ciałko pokrywa się małymi włoskami, które są zaczątkiem brwi i włosów na głowie.


15 TYDZIEŃ (90-100mm, waga: 50g)

Kości dalej rosną i się wydłużają, następuje rozwój stawów łokciowych.


16 TYDZIEŃ (100-120mm, waga: 80g)

Nerki maluszka zaczynają funkcjonować, rozpoczęły produkcję moczu. Żołądek produkuje żółć. Maluszek otwiera i zamyka usta, a nawet może się uśmiechnąć.


17 TYDZIEŃ (110-130mm, waga: 100g)

Maluszek zaczyna słyszeć dźwięki.


18 TYDZIEŃ (120-140mm, waga: 150g)

Maluszek ma tyle miejsca, że swobodnie może się poruszać, a Ty czujesz jego ruchy.


19 TYDZIEŃ (140-150mm, waga: 200g)

Wszystkie wykształcone organy maleństwa nadal rosną. Jego ciałko pokryte jest białą, kleistą substancją (meszkiem płodowym), która chroni jego skórę. Dzieci urodzone w dziewiątym miesiącu nie mają tej mazi na sobie, ale wcześniaki mogą się z nią urodzić. Jesteś w stanie usłyszeć bicie serca Twojego maluszka przez stetoskop przyłożony do brzucha. Dbaj o siebie! Twoje posiłki powinny być syte i bogate w witaminy.


20 TYDZIEŃ (14-16mm, waga: 260g)

Płód ma odruch połykania, a pozostałe organy wewnętrzne zaczynają się rozwijać i funkcjonować. Zaczynasz czuć ruchy Twojego dziecka i jego.. kopniaki.


21 TYDZIEŃ ((180mm, waga: 300g)

Skóra maluszka zaczyna wypełniać się warstwą tłuszczu. Jego powieki są nadal zamknięte, za to możesz odczuwać kiedy ma czkawkę.


22 TYDZIEŃ (190-210mm, waga: 350-450g)

Pojawia się zmysł dotyku, na USG możesz zobaczyć jak maluszek dotyka swoich rączek i twarzy.


23 TYDZIEŃ (290mm, waga: 500g)

Wszystkie organy są już rozwinięte i na swoim miejscu. Maluszek słyszy dźwięki z Twojego otoczenia, więc po urodzeniu na ich dźwięk będzie reagowało spokojniej. Jego ruchy najczęściej będą wyczuwalne wieczorem, po kąpieli.. kiedy Ty będziesz miała ochotę po całym dniu na relaks. Możesz odczuwać przedwczesne skurcze i narzekać na bóle pleców, obrzęki stóp, częste oddawanie moczu, bezsenność.


24 TYDZIEŃ (310mm, waga 550g)

Twarz ma ukształtowaną, ale powieki nadal są zamknięte. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i pomarszczona. Maluszek intensywnie rośnie i przybiera na wadze.


25 TYDZIEŃ (340mm, wag: 700g)

Układ oddechowy nadal się rozwija, nozdrza są otwarte i pozostaną takie do momentu porodu.


26 TYDZIEŃ (350mm, waga: 800g)

Maleństwo może już otworzyć oczy, choć niektóre dzieci zostawiają sobie tą przyjemność do dnia porodu.


27 TYDZIEŃ (360mm, waga: 900g)

Zaczynają rosnąć włosy na główce. Mózg maluszka stale się rozwija i fałduje. Możesz zapisać siebie i partnera, bądź kogoś bliskiego na zajęcia do szkoły rodzenia.


28 TYDZIEŃ (380mm, waga: 950g)

Rozwój płuc nadal jest bardzo intensywny, zaczynają produkować substancję, która umożliwi mu prawidłowe oddychanie. Twoje wizyty u lekarza zaczynają być coraz częstsze.


29 TYDZIEŃ (390mm, waga: 1300-1400g)

Narządy dziecka są już ukształtowane i rozwinięte, dziecko głównie gromadzi tkankę tłuszczową. Dziecko ma już dobrze rozwinięty węch i zapamiętuje zapach mamy. Po porodzie pomoże mu to odróżnić tę najdroższą na świecie osobę od wszystkich innych.


30 TYDZIEŃ (400mm, waga: 1400g)

Każdego dnia coraz większy jest mózg dziecka. Fałdy mózgu robią się coraz bardziej wyraziste. Dzięki tym fałdom, możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej, niezbędny do tego, by dziecko (już po porodzie) mogło się uczyć codziennie nowych rzeczy.


31 TYDZIEŃ (410mm, waga: 1500g)

Dziecko zmienia pozycja i układa się głową w dół, tzw. położenie główkowe. Jego układ nerwowy dalej intensywnie się rozwija. Droga mamo, zacznij pakować swoją torbę do szpitala.


32 TYDZIEŃ (420mm, waga: 1800g)

Maluszek wygląda jak noworodek, cały czas doskonali swoje umiejętności.


33 TYDZIEŃ (430mm, waga: 2000g)

U dziecka pojawia się odruch zwężania i rozszerzania źrenic. Objętość wód płodowych osiągnęła już maksymalny poziom.


34 TYDZIEŃ (440mm, waga: 2300g)

Układ oddechowy nadal intensywnie się rozwija.


35 TYDZIEŃ (460mm, waga: 2500g)

Komórki nerwowe, tak jak płuca rozwijają się do końca ciąży. Maluch przybiera mniej więcej 250g, tygodniowo. Dostarczaj organizmowi dużą ilość żelaza.


36 TYDZIEŃ (475mm, waga: 2700g)

Maź płodowa zanika a dziecko cały czas doskonali swoje odruchy. Słuch Twojego dziecka jest bardzo wyczulony, zna odgłos bicia Twojego serca i Twój głos.


37 TYDZIEŃ (480mm, waga: 2900g)

Twoja ciąża uznana jest za donoszoną. Płuca dziecka są już na tyle rozwiniętę, by maluszek mógł samodzielnie oddychać po przyjściu na świat.


38 TYDZIEŃ (490mm, waga: 3000g)

Mamusiu, zapakuj do torby wszystkie niezbędne dokumenty, które musisz zabrać do szpitala.


39 TYDZIEŃ (500mm, waga: 3200g)

W jelitach dziecka pojawia się smółka - pierwsza kupka. Ilość wód płodowych powoli się zmniejsza.


40 TYDZIEŃ (530mm, waga: 3300g)

Już za chwilę zostaniesz mamą! Obserwuj swoje ciało, kiedy zauważysz objawy, rozpoczynającej się akcji porodowej, masz jeszcze dużo czasu aby dojechać do szpitala.



Powodzenia Droga MAMO! :) Od tego momentu, rozpoczyna się najpiękniejsza droga Twojego życia - Droga zwana.. macierzyństwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.